Játékos
Magyar Művek Szemléje 2018. - PROGRAM!
Május 18. és 20. között immár 17. alkalommal rendezzük meg a Magyar Művek Szemléjét. A helyszín a tavalyihoz hasonlóan a Patyolat Próbaüzem. A három nap alatt 8 városból összesen 11 előadást láthatnak az érdeklődők. Íme a részletes műsor!
XVII. Magyar Művek Szemléje
Uray György emlékére
Patyolat Próbaüzem, 1082 Budapest, Baross u. 85.
A szakmai zsűri tagjai:
Szűcs Katalin Ágnes, kritikus Felhőfi-Kiss László, rendező, színész Kovács D. Dániel, rendező
Napijegy a fesztivál előadásaira: 1000Ft
A fellépőknek a belépés ingyenes!
MÁJUS 18. PÉNTEK
16h KB35 Inárcs: P - avagy jelenetek egy vándorszínész életéből posztmodern népszínmű, 110 perc
„Aktorok és Publikum, csakis együtt Spektákulum”. Egy előadás arról, hogy milyen mélységei és igazságai vannak a shakespeare-i gondolatnak, miszerint „színház az egész világ, és színész benne minden férfi és nő. ” Avagy lehet-e érvényesen beszélni olyan elvont fogalmakról, mint egyéni, alkotói és kollektív szabadság… Ilyen, és ehhez hasonló kérdéseken tépelődik – miközben persze, egyik kalandból a másikba keveredik – egy fiatal, ambiciózus vándorszínész, bizonyos Borostyán Sándor, aki később Petőfi néven aztán pályát váltott… Szerintünk meg nem…
Szereplők: Pönögei Kis Pál, Rónai- Borostyán- Petrovics- Petőfi Sándor, és P – Urszinyi Ádám Mimi, Eszter – Fazekas Anna Dorottya özv. Szabó Józsefné Zsófia, Kinga – Kovács Anna Némethy Gyuri, Balázs – Ordasi Gábor Szuper Károly, ifj. Nagy D. Attila – Boros Ádám Öreg Petrovics, Becskereky Dénes, Árpi – Boda Tibor
Mindenes – Kovács Zoltán Zenészek – Magasi Dalma, Nagy Kata, Illés Árpád Mozgás – Raubinek Lili Jelmez – Magyar Réka
Írta: Boda Tibor
Rendezte: Boda Tibor és Kovács Zoltán
18.30h Vécsey Kamarateátrum (Kartal): Kapard le! egyfelvonásos dráma, 60 perc
A darab egy hosszú hétvége története. Lepukkant tévé-stúdió, lepukkant tévés és négy jelentkező. Egy kutya halála. A mindentmegmondó tükör.
Szereposztás:
Királylány: Juhos Ágnes Feleség: Héjja Erzsébet Vadócka: Vékony Brigitta Fülesmackó: Barabás Tamás Castingos: Lévai József
Írta és rendezte: Barabás Tamás
19.30h SZAKMAI BESZÉLGETÉS
20.30h Holdvilág Kamaraszínház - Kókai János Társulat (Budapest):
A nagy Górky (versenyen kívül) groteszk road-movie egy futamra, 70 perc
"A történések valahol az abszurd blődli szürreális határvidékén osonnak elő, Kókai János textusa és songjai Brechtiek, Ionescoiak egyszerre... A groteszk humor petárdái sorra robbannak..." (Fehér Elephánt Kulturális Ajánló Portál)
Szereplők: Górky - Kroó Balázs Klárika - Koltai Judit Pali - Regős János Barbi, Közvetítő - Molnár-Kovács Éva Barnabás - Kókai János Gengszter, Pultos - Kovács Andrea Evelin,Nővér - Koncz Eszter Hajléktalan - Geltz Péter
Technika: Fi Dénes, Pintér Péter Díszlet, jelmez: A társulat Zene: Kókai János
Írta és rendezte: Kókai János
MÁJUS 19. SZOMBAT
11h A Magyar Szín-Játékos Szövetség közgyűlése
14h Blaha Színkör (Heves): Othello Gyulaházán színmű, 80 perc
Hamlet vagy Mágnás Miska? Shakespeare vagy operett? Egy vidéki színházban vagyunk, Gyulaházán, (akár Hevesen is lehetnénk-bizonyos értelemben) ahol folyamatosan létezőek ezek a kérdések.
Mivel ambiciózus fiatal főrendező érkezik – talán küldik? -, nem kérdés, mi lesz a döntés a megyeházáról érkezett látogató előtt: Othello. A főrendező természetesen megváltani kívánja Gyulaházát, ami azért nem olyan egyszerű. Felrúgja a jól bevált konvenciókat, „megbolygatja a klikkeket”. A szereposztási konvenciókat is semmibe veszi. Othellót ugyan az öntelt bonviván, Barnaky játssza, de Desdemona szerepét a vezető színésznő helyett a szürke egérként kezelt Barnakynéra bízza. És persze mindenhez mindenki hozzászól, az ügyelőtől az igazgatóig, gazdaságistól a táncos komikusig.
A nézők, a gyulaházi (vidéki) lakosok pedig beleshetnek a függöny mögé, a próbára, a színházi büfébe, a Barnaky művészházaspár hálószobájába, és láthatják, hogyan születik egy előadás.
Szereplők: Barnaky László, drámai hős – Kovács Sándor Pálmai Viola, a felesége, ifjú naiva – Magyar Zsanett Debrődi László, az új főrendező – Koncsos Gergely Vermes István, jellemszínész, a színház igazgatója – Szombati Imre Szusits Márta, primadonna – Tóth Edit Tornyos Franci, táncoskomikus – Lólé Mihály Udvardi Pötyi, súgó és segédszínésznő – Magdáné Balázs Edit Pavják úr, ügyelő, színpadmester – Grimplinyi Gábor Simon Béla, beosztott rendező, segédszínész – Dévai Péter Mókuci, titkárnő, színházi mindenes és segédszínésznő – Paksi Piroska Szarka úr, államtitkár – Kirschner Gábor
Gádor Béla kisregénye és a Zsurzs Éva rendezte film alapján a szöveget adaptálta, a Blaha Színkör számára átdolgozta, a darabot rendezte: E. Turcsányi Katalin
A Blaha Színkör korábbi előadásában Eisemann Mihály: Fekete Péter kisoperettjéből a Szerelem kell című operett látható-hallható és a Fekete Péter.
Zenei betétek: Verdi: A végzet hatalma, Muszorgszkij: Baba Yaga és Egy éj a kopár hegyen.
Technika: Luzsi Zoltán
16h ROZÉ Társulat (Debrecen): V.A.r[ I ]áció montázs, 30 perc
Két alak a térben, önmagunk. Összegabalyodott szálak, honnan hová? Keretbe foglalva, megkövülve, tökéletlenül ügyetlenkedve. Személyesség, útonlevés, zakatolás, lépteink a tükrök között. Történetünk, történeteink, együttlétünk. Játékunk Visky András különböző drámaszövegeiből összeillesztett szövet, amely ránk hull, eltakar, vagy mozgásra késztet.
Szereplők-alkotók: Ré: Budaházi RÉka Zo: Bessenyei ZOltán
(fotó: Hutanu Emil)
17h LESzSz Társulat: Indul a Bakterház vígjáték, 105 perc
A magyar irodalom legkedveltebb csibésze Bendegúz, aki egyszerű, kamaszosan őszinte szókimondásával, csínyjeivel vesz elégtételt az őt ért sérelmeken. Friss képzelettel szedi ízekre a felnőttek ostobaságát, buta babonás életmódjukat. Félnótás figurák a felnőttek: gazdája, Szabó bakter, Toppancs (Patás), a lókupec és a banya, az anyós. Konc bácsi az egyetlen józanul ítélkező figura, aki cinkosan összekacsint a fiúval. A sok-sok vidámság mellett az előadásban végig jelen van a szegénység, ami még lejjebb taszítja az embereket abba a szellemi nyomorba, amiben élnek. A darab lényeges eleme az a nyelvezet, amelyet a korszak népi írói is használtak; ez most a muravidéki magyarság különösen szépen csengő hangján szólal meg.
Szereplők: BENDEGÚZ - Gal Tim BAKTER - Gal Patrik BANYA - Vörös Piroska PATÁS - Kovač Álmos BUGA JÓSKA, PIÓCÁS - Berden Mark ANYA, CSÁMPÁS ROZI - Kološa Tanja KONC BÁCSI - Kovács Tibor ‒ Ringó MARHAKERESKEDŐ, SUSZTER, CSENDŐR - Magyar Alen
Díszlet: Polgár Péter
Író: Rideg Sándor Rendező: Pénzes Csaba
19h SZAKMAI BESZÉLGETÉS
20h TEDI (Székesfehérvár): Arany kétszer színpadi játék, 30 perc
Arany János két művéből készült színpadi játék. Az első részben a Toldi hetedik éneke, a másodikban a Tetemre hívás című ballada kerül színre, a kettő között gyors átrendezéssel.
Szereplők: Csőri Kornél, Dominik Panna, Egyed Zoé, Faddi Eliza, Kecskés András, Kneifel Nóra, Mader Rebeka, Pákozdi Benedek, Rideg Judit, Somos Péter, Szajkó Milda, Szűcs Dániel, Vámosi Panna
Rendező: Somos Ákos
21h Féling Színház (Békéscsaba): PRAH – Spiró György műve alapján komédia, 65 perc
Mindannyian arra várunk, hogy egyszer ránk mosolyog a szerencse. Sokan közülünk hétről hétre abban reménykedünk, hogy hátha a mi számainkat húzzák ki egyszer. Ha nyernénk, megoldódna az életünk, a lakhatásunk, megszűnne a sárga csekkjeink feletti örök aggodalmunk, utaznánk, adnánk a rokonoknak, barátainknak is belőle, no és befektetnénk.
A Prah két szereplőjével, egy házaspárral megtörténik az, amiről a legtöbben álmodunk: öttalálatosuk lesz a lottón. Álmodozni könnyű, örülni nehéz. A házaspár egy Prahos dobozba dugja az öttalálatos szelvényt. A nyereményt igazoló fecni felszakítja bennük a mérgező múltat. A házaspár nem tud mit kezdeni a hirtelen jött lehetőséggel, hisz már nem vásárolhatják vissza az elmúlt éveket, és már nem válthatják meg a közös jövőjüket sem.
Szereplők: Horváth Hajnalka, Gyarmati Sándor
Díszlet: Marina Eszter Rendező: Steinwender József
22.20h SZAKMAI BESZÉLGETÉS
MÁJUS 20. VASÁRNAP
17h VMG: Zile nebune in Cluj, avagy a kolozsvári őrült napok történelmi abszurd, 65 perc
Román lobogót kezünkben tartva, nézzük mt hoz a történelem folyama!
A darab 1920. május 29-én kezdődik, és 1920. június 4-én ér véget. Isten - egy héttel Trianon előtt - ellátogat Kolozsvárra. A mennyből lehívja egyik szolgálat tévő angyalát, Colopatriont, és annak tanítványát, Zamielt, hogy oldják meg a világháború után kialakult feszült helyzetet. Colopatrion a darab elején feltámasztja Erdély történelmi nagyjait, Hunyadi Mátyást, Bocskai Istvánt, Bethlen Gábort, Thököly Imrét, Fráter Györgyöt és Károli Gáspárt. Zámiel különböző alakot ölt, és próbálja őket rábírni, hogy jussanak dűlőre a számukra rendelt küldetés végrehajtásában: mentsék meg Magyarországot a széthullástól.
Szereplők: Porubszky Ágnes - Izabella Vajda Kristóf - Soproni Ernő Franyó János - Colopatrion Molnár Barnabás - Zamiel Regős Simon - Narrátor Gerner Koppány - Fráter Gulyás Ádám - Thököly Takács Olivér - Károli Méhész György - Hunyadi Lelkes Botond - Bethlen
További alkotók: Szilágyi Blanka, Zene: Lelkes Botond
Írta és rendezte: Regős Simon
18.20h SZAKMAI BESZÉLGETÉS
19h Projekt (Budapest): A szerencsétlen 30 perc
Szereplők: Puskás Vera - anyuka Birtalan Lenke - magzat Kili Dóra - anya, barátnő, szörny Lelkes Botond - apa, főorvos, szörny Gloviczki Bernát - patkányirtó, rezidens Takács Olivér - apa, rezidens
Zene: Lelkes Botond Díszlet és jelmez: Kili Dóra
Írta: A csoport Rendező: Takács Olivér
20h NNÁ / KIMI 12.b (Budapest): Boldogtalanok 60 perc
A 12. b gyakorlatos színészosztály diákjai Füst Milán Boldogtalanok című drámájával ismerkedtek, a különleges emberi kapcsolatok szövevényében keresték a fogódzókat. A stilizáció eszközével tér és a térbeli tárgyak használata a hagyományostól eltérően inkább a belső folyamatokra irányult. Ettől igazán feszült, ösztönös és izgalmas; a prózai színház fizikaiba áthajló változata született meg a próbák folyamán.
Róza: Jánky Eszter / Virág Anna Vilma: Romhányi Réka / Simon Zina Rózsi: Venyige Dorina Húberné: Gálberki Réka Sirma / Hentesinas / dr. Beck: Szőke Botond Húber: Sztojka Sebestyén
zene: Komlóczi Zoltán, Fekete Anikó szakmai tanácsadó: Pálya Pompónia, Vadász Kriszta rendező: Zuti Krisztián
21.10h SZAKMAI BESZÉLGETÉS és DÍJKIOSZTÁS
Comments