Játékos
V. Nemzeti VERSeny - Felhívás
A Nemzeti Színház és a Magyar Versmondók Egyesülete 2020-ban ötödik alkalommal hirdeti meg határokon átívelő, felmenő rendszerű versmondó és versklip versenyét, a Nemzeti VERSenyt, valamennyi korosztály számára, az Anyaországban, a Kárpát-medencében, szerte Európában és az óceánon túl, minden nem hivatásos magyar versmondó részére.
A VERSeny elsődleges célja a hagyományos vers- és prózamondó találkozó mellett a klasszikus és kortárs költészet újszerű tolmácsolása, a költészet és a versmondás népszerűsítése, a magyar nyelv tisztaságának és sokszínűségének felvonultatása a költészet által, és a kulturális identitás erősítése.
A VERSENY VÉDNÖKE: VIDNYÁNSZKY ATTILA Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója
A VERSENY TEMATIKÁJA ÉS MENETE: 2019-ben elindult a rendszerváltoztatás emlékéve. A rendszerváltoztatás időszakának harmincéves jubileuma kapcsán a Nemzeti VERSeny egyik fő fókusza 2020-ban is a 89-es időszak, valamint a rendszerváltoztatásról szóló, illetve ahhoz kapcsolódó közéleti költészet, ami mellett a VERSeny a kétszázhúsz éve elhunyt Vörösmarty Mihály lírájának, valamint a klasszikus és kortárs magyar irodalom szabadon választott verseinek is teret ad.
A nevezők három fordulón keresztül versenyeznek: az első két forduló online zajlik, ahol a zsűri mellett a közönség is tovább juttathat versenyzőket, a harmadik forduló, vagyis az élő szuperdöntő a Nemzeti Színházban lesz, közönség előtt, online tévéközvetítéssel.
NEVEZÉSI FELTÉTELEK: - A versenyre korosztályi megkötés és határok nélkül minden magyar nyelvű, nem hivatásos versmondó jelentkezhet, aki büntetlen előéletű, Magyarországról, a Kárpát-medencéből, Európából és az óceánon túlról, a diaszpórából is. - Nevezni a hivatalos jelentkezési lapon lehet, amely online kitölthető a www.vers.hu/nemzetiverseny-2020 linken. Kiskorú vagy gyámság alatt álló személyek esetén a törvényes képviselő hozzájáruló nyilatkozatával együtt érvényes a jelentkezési lap. - A jelentkezők száma nincs korlátozva. - A versfilmeket a youtube közösségi videó megosztó portálra kell feltölteni, amit a vers.hu és a nemzetiszinhaz.hu oldalak is megjelenítenek majd. - A filmek minőségéért a versenyző felel, vagyis a nem megfelelő hangi vagy képi minőségű felvételeket a zsűri nem köteles értékelni. - Minden jelentkező hozzájárul az általa beküldött/feltöltött versvideók egészének vagy részleteinek időben, médiatípusban és területileg korlátlan használatához. - Az első fordulóban a közönség szavazata a zsűri döntésén túl tíz plusz versenyző bejutását teszi lehetővé, a másodikban öt versenyzőét.
A jelentkezők a nevezési lap elküldésével elfogadják a versenykiírást, mint szabályzatot, és a zsűri döntése ellen nem emelnek vétót. Emellett elfogadják, hogy bármely bejegyzett sajtóorgánum megkeresése esetén a rendezőszervek jóváhagyásával nyilatkoznak. A verseny szervezői fenntartják a jogot, hogy szükség esetén módosítsák a versenyfelhívást.
Jelentkezési lap:
A nevezés szakmai feltételei: Nevezni négy vers megjelölésével lehet, amik (nem magán kiadású) kötetben, antológiában vagy neves irodalmi (nyomtatott vagy online) folyóiratban megjelentek, s amelyek közül - egy a rendszerváltoztatás költészetéhez kapcsolódik - egy Vörösmarty Mihály verse, születésének 220. évfordulóján - egy valamelyik klasszikus magyar költőtől származik - egy, a bezártságról, az egészségről vagy járványról, vagy az összetartozásról szóló szabadon választott vers.
Az első fordulóban (elődöntő) a négy közül bármelyik vers elmondását videón rögzítve kell beküldeni.
A második fordulóban (középdöntő) a továbbjutók egy újabb verset dolgoznak föl a négy közül, versklip formájában, a járványügyi helyzetre tekintettel akár otthoni környezetben. A harmadik fordulóban (döntő) a továbbjutóknak a versklipjeik vetítése mellett a VERSeny fordulói alatt még el nem hangzott verseiket kell előadni.
Mely verseket tekintjük a rendszerváltoztatáshoz kapcsolódó alkotásoknak?
Az 1989-es időszakhoz témájában, hangulatában kapcsolódó, a rendszerváltoztatást közvetlenül megelőző, vagy az átmenet időszakában írt közéleti témájú verseket, illetve az ez időszakban népszerűvé váló költők verseit, valamint a rendszerváltoztatáskor eszmélő új költőnemzedék később írt kapcsolódó verseit, melyek témái a közép-európai nemzeti közösségek, a történelmi lehetőségek, a függetlenség, a diktatúra és a szabadság, a demokrácia, a társadalmi közeg és hangulat.
A rendszerváltás sokrétű irodalmából, annak több vonulatból érdemes választani a versmondóknak. A teljesség igénye nélkül sorolunk kedvcsinálónak olyan alkotókat, akiknek költészetében a fenti tematika maradandó nyomot hagy(ott), de ezen alkotóktól függetlenül más nívós szerzőktől is választható a témához kapcsolódó vers, ha a költemény nyilvános folyóiratban vagy kötetben/antológiában megjelent és a tematikához kapcsolódik.
Ajánlott szerzők, a teljesség igénye nélkül:
Egyrészt a magyar költészet klasszikus értékek hagyományait képviselő, erős társadalmi elkötelezettségű költők, mint Baka István, Bertók László, Csoóri Sándor, Lator László, Lezsák Sándor, Nagy Gáspár, Tornai József, a modernebbek közül Eörsi István, Ferencz Győző, Garaczi László, Kántor Péter, Kukorelly Endre, Nádasdy Ádám, Orbán Ottó, Parti Nagy Lajos, Péntek Imre, Petri György, Rakovszky Zsuzsa, Rapai Ágnes, Szilágyi Ákos, Tandori Dezső, Zalán Tibor; és a költői csoportosulások tagjai: Hetek költői: Ágh István, Bella István, Buda Ferenc, Kalász László, Raffai Sarolta, Ratkó József és Serfőző Simon. Kilencek tagjai: Győri László, Kiss Benedek, Konczek József, Kovács István, Mezey Katalin, Oláh János, Péntek Imre, Rózsa Endre, Utassy József.
Másrészt a magyar irodalom tényleges részeként jelen lévő és egyre hangsúlyosabb szerepet kapó határon túli költészet reprezentánsai: Bence Lajos, Farkas Árpád, Gál Sándor, Fekete Vince, Hervay Gizella, Kányádi Sándor, Kelemen Hunor, Koncsol László, Kovács András Ferenc, Lászlóffy Aladár, Lővétei Lázár László, Markó Béla, Szilágyi Domokos, Sziveri János, Szőcs Géza, Tari István, Tőzsér Árpád, Vári Fábián László.
Harmadrészt az emigráns költők: Bujdosó Alpár, Faludy György, Fáy Ferenc, Határ Győző, Kannás Alajos, Kibédi Varga Áron, Makkai Ádám, Márai Sándor, Papp Tibor, Tollas Tibor, Tűz Tamás.
Negyedrészt a rendszerváltás környékén vagy azt követően indult, vagy kiteljesedett generáció képviselői: Borbély Szilárd, Erdős Virág, Jónás Tamás, Kemény István, Lackfi János, L. Simon László, Győrffy Ákos, Karafiáth Orsolya, Kiss Judit Ágnes, Szálinger Balázs, Szentmártoni János, Térey János, Tóth Krisztina, Vörös István, Varró Dániel.
Az első forduló: ELŐDÖNTŐ (versmondás videofelvételen)
Nevezési határidő: 2020. május 15. Eredményhirdetés: 2020. június 1.
Elsőként minden versenyző négy magyar költő már megjelent versével nevezhet be, amelyek közül egyet kell az első fordulóban beküldeni, méghozzá a 21. század vizuális eszközeit is alkalmazva, telefonnal vagy kamerával rögzített vágatlan videón (versvideó). A versvideót a youtube videomegosztó portálra kell feltölteni azzal a címmel, hogy „Nemzeti VERSeny 2020 - versvideo", és a videó linkjét kell, hogy elküldjék a nemzetiverseny@gmail.com címre, a kitöltött jelentkezési lappal együtt. A felvett vers időtartama lehetőleg ne haladja meg a 3 percet. Szakmai zsűri dönt a továbbjutókról: a szakemberek döntése alapján lesznek, akik egyeneságon tovább jutnak, lesznek, akik a közönségszavazás listájára kerülnek, és lesznek, akiket nem javasol a zsűri továbbjutásra.
Vigaszágon a nézők a közönségszavazásra kijelöltek csoportjából juttathat tovább újabb 10 versenyzőt a középdöntőbe.
A második forduló: KÖZÉPDÖNTŐ (versek videoklipen)
Beküldési határidő: 2020. augusztus 15. Eredményhirdetés: 2020. szeptember 1.
A középdöntőbe továbbjutott versenyzők az általuk választott és a nevezési lapon megjelölt négy vers közül egy újabb verset kell, hogy feldolgozzanak, immár film (versfilm) vagy videoklip (versklip) formájában, amelynek hossza legfeljebb 4 perc, ettől csak rendkívüli esetben, a zsűri előzetes jóváhagyásával térhet el a versenyző. A filmet/klipet a youtube videomegosztó portálra kell feltölteni azzal a címmel, hogy „Nemzeti VERSeny 2020 - versklip", és annak linkjét kell, hogy elküldjék a nemzetiverseny@gmail.com címre. A versfilm vagy versklip formájára vonatkozóan nincs kitétel, sem a képi világot, sem a zenei és más audio eszközöket tekintve.
Szakmai zsűri juttatja tovább a legjobbnak vélt versenyzőket a következő fordulóra, egy adott pontszámmal, míg a közönség is beszavazhat vigaszágon újabb 5 versenyzőt. A továbbjutott versenyzőknek az eredményhirdetést követően egy hét áll a rendelkezésükre, hogy nagy felbontásban, jó minőségben, MPG vagy MP4 formátumban is eljuttassák a VERSeny e-mail címére a videoklipjüket.
A harmadik forduló (élő szuperdöntő, versvideókkal) 2020. november 14-15.
Az élő döntőbe bejutott versenyzők közönség előtt, a Nemzeti Színházban adják elő a jelentkezéskor megjelölt négy vers első két fordulóban be nem mutatott egyik költeményét, valamint a rendszerváltoztatáshoz kapcsolódó verset, és itt vetítik le a rendezők a döntős versenyzők második fordulós versklipjeit is.
A döntőben választható versek egyikének már a jelentkezéskor szükséges a rendszerváltoztatáshoz kapcsolódnia.
Hogyan zajlik az első és a második forduló közönségszavazása?
Szavazni a YouTube közösségi video megosztó portálon lehet a produkciókra. Minden olyan produkciót, amely részt vesz a közönségszavazáson, a VERSeny szervezői egy önálló YouTube csatornára töltenek fel, és egy előre kijelölt időpontban élesítik, megjelölve a közönségszavazás kezdeti és záró időpontját. Ennek megfelelően minden, a közönségszavazáson résztvevő versvideo és versklip azonos esélyekkel, nulla szavazatról indul.
A vers.hu oldal a Nemzeti VERSeny oldalán, és a VERSeny facebook oldala teszi közzé a virtuális közönségszavazás linkjét, amely a YouTube-on külön csatornán megtalálható lesz. A YouTube-on a szervezők által ÚJRA FELTÖLTÖTT videókra leadott like-ok (pozitív értékelések) száma dönti el a versenyzők továbbjutását. (A megtekintések számának és a negatív értékeléseknek nincs jelentősége.)
Szavazategyenlőség esetén a zsűri dönt a döntetlenre álló versenyzők között.
A közönségszavazás határidejének lejártát követően a VERSeny szervezői megvizsgálják a kapott szavazatokat, és azt is, melyek a valós tetszésnyilvánítások, és vannak-e esetleg úgynevezett szavazószoftverek, robotok által generált, nem tisztességes módon szerzett szavazatok. A hivatalos eredményt ezt követően teszi közzé. A közönségszavazás eredménye a YouTube záró időpontban érvényes belső, részletes statisztikája alapján derül ki. A szavazásnál ügyelni kell arra, hogy az egy azonos IP-címről leadott voksokat csak egyszer fogadja a YouTube! Ez főként az azonos wifi hálózatról szavazókat érintheti.
DÍJAK: Díjakat az élő döntő versenyzői kapnak. Minden élő döntős versenyző emléklappal és tárgyjutalommal térhet haza, emellett a zsűri arany-, ezüst- és bronzminősítéseket nyújt át a versenyzőknek.
I. díj: 100.000 Ft készpénz vagy azzal egyenértékű jutalom II. díj: 75.000 Ft készpénz vagy azzal egyenértékű jutalom III. díj: 50.000 Ft készpénz vagy azzal egyenértékű jutalom
Az első és második forduló versenyzői között a zsűri különdíjként - megfelelő mennyiségű és minőségű versvideo és versklip esetén – a karanténvideók, vagyis házi környezetben felvett, illetve egészségről, járványról szóló versfilmes alkotók legjobbját értékes tárgyjutalomban részesíti, amit a Nemzeti Színházban, a döntő napján vehet át a díjazott, függetlenül attól, hogy döntőbe jutott-e a versenyző (hiszen a döntőbe jutáshoz a versmondás és a versfilm készítés több mérvadó szakmai szempontjának is érvényesülnie kell).
A második forduló versenyzőinek versfilmjei automatikusan bekerülnek a Kaleidoszkóp VersFesztivál, a döntősök filmjei pedig a Bujtor István Filmfesztivál versenyprogramjába is, amennyiben az alkotó megerősíti nevezési szándékát az említett fesztiválokra.
A különdíjakat a szervezők és a támogatók, a Nemzeti Színház és a Magyar Versmondók Egyesülete biztosítják. A pénzjutalmak bruttó összegek, tartalmazzák a levonandó járulékokat is. A változtatás jogát a szervezők fenntartják.
A ZSŰRI ÁLLANDÓ TAGJAI: a Nemzeti Színház és a Magyar Versmondók Egyesülete művészei, szakemberei:
Bakos-Kiss Gábor Jászai Mari-díjas színművész, rendező Lutter Imre Radnóti-, Bánffy és Wlassics-díjas előadóművész, producer Szűcs Nelli Jászai Mari-díjas színművész Szabó László Ki viszi át a Szerelmet-díjas kommunikációs szakember Wiegmann Alfréd Radnóti- és Nívó-díjas rendező
Comments