top of page
Szerző képeJátékos

Hét workshopot kínál idén a Traktor Works Tréningfesztivál


Harmadjára rendezik meg augusztus 9. és 12. között a Traktor Works Színházi Tréningfesztivált Zalamerenyén. Az érdeklődők hét különböző színházi terület közül is választhatnak - a fizikai színháztól az improvizáción át a drámaírásig.


Az elmúlt két év sikeres műhelymunkáit követően idén is közös kreatív elvonulásra hívnak minden érdeklődőt a szervezők. A tréningeken bárki részt vehet, kezdőket éppúgy szívesen várnak, mint haladókat - a legfontosabb az elkötelezettség, az inspiráció.


AZ IDÉN VÁLASZTHATÓ MŰHELYEK:


Akrobatika és újcirkusz a színházban: workshop Tas Gergellyel


Vajon az animal-flow izgalmas, már-már akrobatikába hajló, állatmozgásai és a partner-akrobatika egyszerűbb, de látványos technikái hogy tudják kiegészíteni és még élvezetesebbé tenni az improvizációs és a fizikai színházas munkát? Ezen a tréningen pontosan erre a kérdésre keressük a választ együtt, biztonságos körülmények között. A napok első felén szólóban keressük a kibontakozás útját, míg a második felében az egymásra hangolódásból és a partner-akrobatika technikáiból fakadó lehetőségeket fogjuk kibontani duók vagy akár triók formájában.


Drámaíró és színházi workshop Formanek Csabával


Az idei műhelyen a résztvevők már korábban elkezdett drámai szövegeit fogjuk elemezni és továbbfejleszteni. A konkrét anyagok mentén vizsgáljuk majd meg a cselekményvezetés, a dramaturgia, a szerepalkotás, a monológ- és párbeszédírás és a nyelvi kifejezésmódok legfontosabb szempontjait. A négy nap során minimális cél, hogy mindenki megírja a saját születendő művének egy újabb jelenetét, új szemléletmódokat sajátítson el, és hogy inspirációt kapjon a további önálló munkához. A műhelyre várjuk színészek, előadók jelentkezését is, akikkel párhuzamosan dolgozunk majd a meglévő drámai művek egy-egy részletével.



A tavalyi drámaíró műhelybemutatóról készült kisfilmünk:


Fizikai színházi workshop Horkay Barnabással


Az órák folyamán a fizikai színház nyújtotta fogalmazási lehetőségekkel foglalkozunk. Többféle erőléti és testtudatot fejlesztő gyakorlat után a test, a mozgás és a beszéd kapcsolatára helyezzük a hangsúlyt. Gesztusok, mozdulatok segítségével, a testtel való fogalmazás fejlesztése után, annak a szövegre, a beszédre gyakorolt hatásával foglalkozunk, egyénileg, párosan és csoportosan is. Mit jelent a puszta testünk a térben? Hogyan változik ez, ha többen vagyunk? Hogyan komponálhatjuk magunkat a többiekhez képest, ezzel dinamikus, beszédes képeket alkotva? Hogyan használjuk a mozdulatok és a szöveg zeneiségét? Ezeknek milyen hatása van egymásra? Hogy tudja segíteni, vagy kiegészíteni egymást a mozgás, a képiség, a drámai, vagy költői szöveggel. Ezekre a kérdésekre keresünk választ a kurzus folyamán.



Improvizációs tréning Varju Nándorral


Vallom, hogy mindenkiből lehet jó imprós, hogy minden partner a legjobb, akivel a sors összehozhatott a színpadon, legyen kezdő, tapasztalt öreg róka vagy épp szólókirály. Az általam használt gyakorlatok egy-egy viselkedésmódot, attitűdöt fordítanak le a színpad nyelvére, hogy azokat használva játszónak, nézőnek egyaránt értékes, izgalmas jeleneteket legyünk képesek improvizálni.



Kontakt improvizációs műhely Lipka Péterrel


A kontakt tánc, vagy kontakt improvizáció az érintés, a figyelem, a jelenben létezés tánca. Fizikai kommunikáció, a testek párbeszéde. Kontakt improvizáció közben a fókusz az érintés fizikai érzékelésen, a dőléseken, a támaszadásokon, az egyensúlyi helyzeteken és a társsal való együttes mozgásokon, illetve a táncosok közötti fizikai párbeszéden van. A mozgás szótárat a súlyadás és fogadás (ahol a stabilitás alapja nem az izommunka, hanem a partnerek súlypontjának optimális elhelyezkedése), a lendület, tehetetlenség, gravitáció, és a gurulások, ugrások, emelések, esések adják. A mozgásanyag a befelé figyelést és a mozgás folyamata iránti nyitottságot tükrözi.



Színészmesterség instant Ilyés Lénárddal


Ez a tréning egy gyakorlatilag lehetetlen küldetésre vállalkozik: egy átlag színésziskola 3 éves mesterséganyagán próbál végigmenni 4 nap alatt. Lesz itt beszédtechnikai alapozás, színpadi mozgás, lesznek jelenlét gyakorlatok, karakteralkotási feladatok és még egy csomó minden. Csoportmunkákból indulunk a rövidebb improvizációkon keresztül a páros szöveges jelenetekig, esetleg a monológokig.



Színházi nevelés és drámapedagógiai műhely Szivák-Tóth Viktorral


Pedagógusok, színházi alkotók, művészeti csoportvezetők, közösségfejlesztők, szabadidőszervezők és más érdeklődők számára. A tréning nem kíván előképzettséget, kezdők és középhaladók egyaránt fejleszthetik magukat. Tematika: A tréning résztvevői által meghatározott társadalmi-kulturális kérdésekhez kínálok, illetve keresünk közösen olyan nézői aktivitásra építő színházi formákat, melyek segítségével az adott probléma a lehető legtöbb nézőpontból megközelíthetővé válik, ugyanakkor érzelmi és értelmi síkon egyaránt mozgósító erővel bír, utat nyit a mélyebb megértés felé.



Az egyes műhelyekbe max. 15 főt tudnak fogadni, így érdemes időben jelentkezni.


Egy kis hangulatvideó a tavalyi fesztivál egyik tréning-bemutatójáról:

Jelentkezés és további információ

az egyes műhelyek eseményeinél

vagy a fesztivál honlapján: https://traktorworks.hu/

fotó: Fekete Attila

Comments


Programajánló

LEGFRISSEBB CIKKEINK
ROVATOK

Játékos folyóirat

Folyamatosan archiváljuk a Játékos régi lapszámait, olvass bele, mi volt a téma 20 évvel ezelőtt!

bottom of page